+48 799 01 77 77 biuro@innovar.pl 9:00 - 16:00
To tylko kilka wybranych usług, jakie wykonaliśmy do tej porty, znacznie więcej opisaliśmy w innych działach na naszej stronie. Mamy nadzieje, że przybliża to Państwu możliwości wykorzystania skanu 3D i inżynierii wstecznej. Jeśli nadal są wątpliwości, to zapraszamy do kontaktu i pomożemy zdecydować czy taka usługa jest potrzebna, spełni wymagania. Oferujemy przygotowywanie indywidualnych, konkurencyjnych ofert.
Koszt usługi inżynierii odwrotnej 3D zależy od wielu czynników — m.in. rodzaju i wielkości detalu, formy otrzymywanego wyniku, koniecznych do przeprowadzenia procesów opracowywania plików i od tego, czy skanowanie odbywa się u nas w biurze, czy na miejscu u klienta (koszty dojazdu). Bazując na naszym sporym doświadczeniu, jesteśmy w stanie wykonać prace projektowe w optymalnym czasie, co przekłada się na niższe koszty całej usługi inżynierii odwrotnej. Pracujemy na sprawdzonym sprzęcie 3D oraz na specjalistycznym oprogramowaniu do inżynierii wstecznej, co również przekłada się na obniżenie kosztów pracy. Należy pamiętać, że koszty skanowania 3D i tworzenia modeli 3D bardzo szybko się zwracają. W wielu przypadkach jest to jedyna metoda tworzenia modeli 3D, nie można również zapomnieć, że zlecenie usługi to oszczędność czasu pracy własnych inżynierów. Odwrócona inżynieria dla zleceniodawcy oznacza redukcję kosztów produkcyjnych, na przykład dzięki samodzielnemu wytwarzaniu tańszych komponentów, skróceniu czasu realizacji usług i wyeliminowaniu błędów.
Przy każdej usłudze wykonujemy analizę dokładności skanu 3D do modelu CAD. Porównywanie powstałych stworzonego modelu 3D na podstawie skanu 3D pozwala utrzymać jakość wykonanych prac na wysokim poziomie i taka analiza jest też przydatna dla zamawiającego. Więcej o tym etapie można przeczytać tutaj
W celu uzyskania wyceny usługi inżynierii odwrotnej serdecznie zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi pracownikami. Informacje, jakich najczęściej potrzebujemy to: zdjęcie obiektu, dane dotyczące celu wyników, format zapisu jest ważny, oczekiwana dokładność. Są sytuacje, kiedy klient nie wie, czego potrzebuje, ale to żaden problem — proponujemy dopasowany rodzaj usługi, aby sprostać wszystkim oczekiwaniom zleceniodawcy. Praktyczna inżyniera wsteczna cieszy się dużą popularnością i choć była wykorzystywana od lat, obecnie jej ulepszone metody sprzyjają innowacyjności w kwestii produkcji na wielką skalę.
Inżynieria odwrotna w dzisiejszych czasach ma bardzo wiele zastosowań. Jest to proces, który ułatwia i skraca wiele prac inżynierskich. Aby przybliżyć Państwu lepiej, gdzie można wykorzystać inżynierię wsteczną, podajemy kilka ogólnych przykładów. Bardziej szczegółowe przypadki opisujemy w naszym dziale Realizacje oraz w bazie wiedzy. Inżynieria odwrotna i jej zastosowanie to między innymi:
odtworzenie uszkodzonych części maszyn
wparcie szybkiego prototypowania
konieczność wprowadzenia modyfikacji w istniejących obiektach, np. gdy wymagają one poprawek lub odnowienia
konieczność doprojektowania dodatkowych części, elementów
potrzeba stworzenia modelu CAD, części wykonanej ręcznie (np. ulepionej w glinie, wyszlifowanej) w celu uruchomienia produkcji masowej
przygotowanie dokumentacji powykonawczej
stworzenie części trudno dostępnych lub drogich
stworzenie dokumentacji w celu późniejszego odtworzenia części w przypadku jej uszkodzenia lub zużycia
chęć przeanalizowania produktów firm konkurencyjnych
Tworzenie modeli 3D budynków np. hal produkcyjnych
Dokładny przebieg usługi inżynierii odwrotnej 3D w dużym stopniu zależy od tego, jaki jest cel jej wykonania. Jednak ogólny przebieg całego procesu jest zawsze podobny. Po ustaleniu z klientem szczegółów przeprowadzenia usługi, nasz doświadczony inżynier, przy pomocy skanera 3D, skanuje obiekt (w siedzibie klienta lub po dostarczeniu do naszej firmy osobiście lub przez wysyłkę). Następnie otrzymane skany 3D są poddawane obróbce przy użyciu profesjonalnego oprogramowania. W zależności od potrzeb, taki model może być łatwo modyfikowalny w oprogramowaniu, jakie jest wykorzystywane wewnątrz firmy zamawiającej. Model może posłużyć w pracach badawczo-rozwojowych na przykład przez poddanie go analizie MES. Dostarczony plik 3D może być bazą do stworzenia formy, aby taki detal, który został wcześniej zeskanowany, był produkowany w skali masowej. Wsteczna inżynieria jest często zamawiana w przypadku braku oryginalnej dokumentacji projektowej, na przykład dotyczącej starszych produktów. Jest także pomocna przy odtworzeniu części zamiennych, które przestały być produkowane przez kontrahentów.
Inżynieria odwrotna (inżynieria wsteczna, z ang. reverse engineering) jest procesem polegającym na stworzeniu dokumentacji 2D lub 3D (np. modelu CAD) na podstawie rzeczywistego produktu. Inaczej mówiąc, jest to przeniesienie fizycznie istniejącego detalu do środowiska wirtualnego 3D. Skanowanie 3D można przeprowadzić przy użyciu różnorodnych maszyn pomiarowych, jednak obecnie coraz powszechniej wykorzystuje się do tego skanery 3D w połączeniu z profesjonalnym oprogramowaniem. W niektórych przypadkach już sam skan 3D pozwala na użyteczną pracę - np. zrobienie wydruku 3D elementu, którego nie trzeba modyfikować i udało się go zeskanować z każdej strony - są przypadki, w których detal jest zamocowany do pozostałych elementów i mamy tylko częściowy skan 3D. Na samej siatce trójkątów można też dokonać prostego wymiarowania - pomiar od punktu do punktu, stworzyć przekroje i obliczyć np. średnicę otworu albo sprawdzić, jaka jest powierzchnia lub objętość detalu. Jednak większość przypadków wymaga zrobienia modelu 3D CAD, czyli zastosowania inżynierii odwrotnej.
Wypełniając powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj.
©2024 Innovar3D. All rights reserved.
Innovar 3D (siedziba główna)
ul. Łęgska 41
87-800 Włocławek
INNOVAR 3D - Łódź
ul. Listpadowa 113b/2
92-117 Łódź
INNOVAR 3D - Warszawa
ul. Opinogórska 3/39
04-039 Warszawa
tel. +48 799 01 77 77
email: biuro@innovar.pl
NIP: 8883038240