logo innovar 3d skanowania 3d

innovar 3d

przejście na youtube innovar kanał Wejdz na linkedIN INNOVAR wejdź na stronę facebook innovar napisz wiadomość email do innovar skanowanie 3D Przejście do Instagram skanowanie 3D innovar

  telefon +48 799 01 77 77                     kontakt innovar biuro@innovar.pl                     godziny otwarcia 9:00 - 16:00

skanowanie 3d tuning samochodu
skanowanie 3d elementów z blachy
skanowanie 3d koparki
skanowanie 3d samolotu
skanowanie 3d samochodu
Druk 3d na podstawie skanu 3D
skanowanie 3d hali
skanowanie 3d zawieszenia
skanowanie 3d ze zdjęć
skanowanie 3d pojazdów
skanowanie 3d części pojazdów
skanowanie 3d motocykli
przykład inżynierii odwrotnej, skan 3D obudowy światła halogenu oraz model CAD tego detalu
Widok izometryczny na chmurę punktów skanu 3D laserowego hali
przekrój przez model CADowski samolotu AN-2

Może interesuje Cię również...

Inżynieria odwrotna - przykłady 

 

Do tej pory przeprowadziliśmy setki usług inżynierii odwrotnej, od mały detali jak ozdobne klamki na drzwi, detale związane z automotive takie jak zaciski hamulcowe, wnętrza komór silnika albo całe nadwozia, kończąc na modelach 3D, bram wjazdowych, budynków czy hal przemysłowych. Ze względu na tajemnicę handlową i prawa autorskie, nie zawsze jesteśmy w stanie dokonać pełnej prezentacji naszych usług jednak jeśli jest taka możliwość, to pokazujemy swoje dokonania. Przedstawiamy opis kilku, które pokazują ciekawe zastosowanie skanowania 3D i inżynierii wstecznej.

  1. Skanowanie 3D samolotu, a szczególności jego pomieszczenia paliwowego. Jest to usługa przeprowadzona dla Instytutu Lotnictwa Sieć Badawcza Łukasiewicz. W tym zadaniu chodziło o otworzenie w formie modeli CAD, przestrzeni paliwowej samolotu AN-2. Model 3D miał posłużyć do dalszych analiz. Skomplikowanie tego projektu polegało na tym, że miejsca na skanowanie nie było zbyt dużo. Jednak przy odpowiednim doborze urządzenia i odpowiedniej ekwilibrystyce podczas skanowania udało się zeskanować większość instalacji znajdującej się pod kabiną pilotów. Po otrzymaniu bardzo precyzyjnych wyników została przeprowadzona usługa inżynierii odwrotnej. Detal po detalu był projektowany jako bryły CAD. Mimo że praca przy komputerze była czasochłonna, to pozwoliło to na otrzymanie wiernego odwzorowania zeskanowanego obszaru, co wpłynęło na rzetelność dalszych badań.

 

  1. Inżynieria odwrotna hali produkcyjne. Dlaczego przeprowadza się modelowanie 3D budynków? Powodów może być wiele. Główny powód to przeprowadzenie inwentaryzacji wnętrz. Przy braku dokumentacji powykonawczej, skanowanie 3D i modelowanie 3D na podstawie skanu to jedna z najpewniejszych metod uzyskania wirtualnej kopii budynku. Projekt 3D istniejących budowli jest pozwala na oszacowanie, ile mamy miejsca np. na nową instalacji. Tak było w przypadku zakładu produkującego beton. Firma potrzebowała zwiększyć swoje moce przerobowe ale bez stawiania nowych hal. Odwzorowanie istniejącego obiektu wraz z instalacjami, pomaga w sposób pewny ocenić możliwość wstawienia nowych obiektów, wykryć potencjalne kolizje i wpasować instalacje do stanu obecnego. Innymi powodami korzystania z inżynierii odwrotnej w budownictwie to stworzenie planów 2D budynków czy też elewacji

 

  1. Skanowanie 3D wraz z inżynierią odwrotną bardzo często wykorzystuje się w świecie motoryzacji. Realizowaliśmy takie przedsięwzięcia jak: skanowanie samochodu w celu stworzenia nowego pakietu wizualizacyjnego, skanowanie 3D dachów samochodów dostawczych i stworzenie na podstawie skanu 3D modelu CAD – bardzo częste zagadnienie przy samochodach przerabianych na kampery. Skanowanie wnętrz samochodów dostawczych w celu stworzenia dedykowanej zabudowy – np. zabudowa karetek. Skan elementów tuningowych, projekt 3D, który po niewielkich modyfikacja został wydrukowany.

 

To tylko kilka wybranych usług, jakie wykonaliśmy do tej porty, znacznie więcej opisaliśmy w innych działach na naszej stronie. Mamy nadzieje, że przybliża to Państwu możliwości wykorzystania skanu 3D i inżynierii wstecznej. Jeśli nadal są wątpliwości, to zapraszamy do kontaktu i pomożemy zdecydować czy taka usługa jest potrzebna, spełni wymagania. Oferujemy przygotowywanie indywidualnych, konkurencyjnych ofert.

OPIS KILKU WYBRANYCH USŁUG INŻYNIERII ODWROTNEJ

Siatka trójkątów detalu, model CAD stworzony inżynierią odwrotną tego samego detalu, analiza porównawcza skan do model CAD
Projekt zabudowy samochodu dostawczego, wizualizacja projektu oraz jego realne wykonanie.
Model CAD samochodu dostawczego - widok izometryczny, usługi inżynieria odwrotna
Model CAD i model NURBS przechodzą w model hybrydowy

Zapraszamy do kontaktu

Koszt usługi inżynierii odwrotnej 3D zależy od wielu czynników — m.in. rodzaju i wielkości detalu, formy otrzymywanego wyniku, koniecznych do przeprowadzenia procesów opracowywania plików i od tego, czy skanowanie odbywa się u nas w biurze, czy na miejscu u klienta (koszty dojazdu). Bazując na naszym sporym doświadczeniu, jesteśmy w stanie wykonać prace projektowe w optymalnym czasie, co przekłada się na niższe koszty całej usługi inżynierii odwrotnej. Pracujemy na sprawdzonym sprzęcie 3D oraz na specjalistycznym oprogramowaniu do inżynierii wstecznej, co również przekłada się na obniżenie kosztów pracy. Należy pamiętać, że koszty skanowania 3D i tworzenia modeli 3D bardzo szybko się zwracają. W wielu przypadkach jest to jedyna metoda tworzenia modeli 3D, nie można również zapomnieć, że zlecenie usługi to oszczędność czasu pracy własnych inżynierów. Odwrócona inżynieria dla zleceniodawcy oznacza redukcję kosztów produkcyjnych, na przykład dzięki samodzielnemu wytwarzaniu tańszych komponentów, skróceniu czasu realizacji usług i wyeliminowaniu błędów.

Przy każdej usłudze wykonujemy analizę dokładności skanu 3D do modelu CAD. Porównywanie powstałych stworzonego modelu 3D na podstawie skanu 3D pozwala utrzymać jakość wykonanych prac na wysokim poziomie i taka analiza jest też przydatna dla zamawiającego.  Więcej o tym etapie można przeczytać tutaj

W celu uzyskania wyceny usługi inżynierii odwrotnej serdecznie zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi pracownikami. Informacje, jakich najczęściej potrzebujemy to: zdjęcie obiektu, dane dotyczące celu wyników, format zapisu jest ważny, oczekiwana dokładność. Są sytuacje, kiedy klient nie wie, czego potrzebuje, ale to żaden problem — proponujemy dopasowany rodzaj usługi, aby sprostać wszystkim oczekiwaniom zleceniodawcy. Praktyczna inżyniera wsteczna cieszy się dużą popularnością i choć była wykorzystywana od lat, obecnie jej ulepszone metody sprzyjają innowacyjności w kwestii produkcji na wielką skalę.

CENA USŁUGI INŻYNIERII ODWROTNEJ

Inżynieria odwrotna 

Inżynieria odwrotna w dzisiejszych czasach ma bardzo wiele zastosowań. Jest to proces, który ułatwia i skraca wiele prac inżynierskich. Aby przybliżyć Państwu lepiej, gdzie można wykorzystać inżynierię wsteczną, podajemy kilka ogólnych przykładów. Bardziej szczegółowe przypadki opisujemy w naszym dziale Realizacje oraz w bazie wiedzy. Inżynieria odwrotna i jej zastosowanie to między innymi:

INŻYNIERIA ODWROTNA - ZASTOSOWANIE

Dokładny przebieg usługi inżynierii odwrotnej 3D w dużym stopniu zależy od tego, jaki jest cel jej wykonania. Jednak ogólny przebieg całego procesu jest zawsze podobny. Po ustaleniu z klientem szczegółów przeprowadzenia usługi, nasz doświadczony inżynier, przy pomocy skanera 3D, skanuje obiekt (w siedzibie klienta lub po dostarczeniu do naszej firmy osobiście lub przez wysyłkę). Następnie otrzymane skany 3D są poddawane obróbce przy użyciu profesjonalnego oprogramowania. W zależności od potrzeb, taki model może być łatwo modyfikowalny w oprogramowaniu, jakie jest wykorzystywane wewnątrz firmy zamawiającej. Model może posłużyć w pracach badawczo-rozwojowych na przykład przez poddanie go analizie MES. Dostarczony plik 3D może być bazą do stworzenia formy, aby taki detal, który został wcześniej zeskanowany, był produkowany w skali masowej. Wsteczna inżynieria jest często zamawiana w przypadku braku oryginalnej dokumentacji projektowej, na przykład dotyczącej starszych produktów. Jest także pomocna przy odtworzeniu części zamiennych, które przestały być produkowane przez kontrahentów.

NA CZYM POLEGAJĄ USŁUGI INŻYNIERII ODWROTNEJ 3D

Inżynieria odwrotna (inżynieria wsteczna, z ang. reverse engineering) jest procesem polegającym na stworzeniu dokumentacji 2D lub 3D (np. modelu CAD) na podstawie rzeczywistego produktu. Inaczej mówiąc, jest to przeniesienie fizycznie istniejącego detalu do środowiska wirtualnego 3D. Skanowanie 3D można przeprowadzić przy użyciu różnorodnych maszyn pomiarowych, jednak obecnie coraz powszechniej wykorzystuje się do tego skanery 3D w połączeniu z profesjonalnym oprogramowaniem. W niektórych przypadkach już sam skan 3D pozwala na użyteczną pracę - np. zrobienie wydruku 3D elementu, którego nie trzeba modyfikować i udało się go zeskanować z każdej strony - są przypadki, w których detal jest zamocowany do pozostałych elementów i mamy tylko częściowy skan 3D. Na samej siatce trójkątów można też dokonać prostego wymiarowania - pomiar od punktu do punktu, stworzyć przekroje i obliczyć np. średnicę otworu albo sprawdzić, jaka jest powierzchnia lub objętość detalu. Jednak większość przypadków wymaga zrobienia modelu 3D CAD, czyli zastosowania inżynierii odwrotnej.

CZYM JEST INŻYNIERIA ODWROTNA?

INŻYNIERIA ODWROTNA - USŁUGI INŻYNIERII ODWROTNEJ

 youtube innovar linkedin facebook innovar mail biuro innovar 

Wypełniając  powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj. 

 

 

©2024 Innovar3D. All rights reserved.

 

wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
cena skan 3D