+48 799 01 77 77 biuro@innovar.pl 9:00 - 16:00
Firma INNOVAR świadczy usługi szybkiego prototypowania. Posiadamy duże doświadczenie przy tworzeniu prototypów oraz odpowiednie zaplecze techniczne m.in. różne rodzaje skanerów 3D, drukarki 3D (FDM,SLA) oraz niezbędne oprogramowanie do projektowania i inżynierii odwrotnej. Również wspieramy tylko wybrane etapy szybkiego prototypowania, takie jak skanowanie 3D, inżynieria odwrotna, tworzenie dokumentacji 2D czy druk 3D.
Jednym z narzędzi do analizy prototypu, jest skaner 3D. Niezastąpiony w sytuacji, w której na prototypie zostały naniesione zmiany (w jego geometrii), które trudno zmierzyć tradycyjnymi narzędziami. Posiadając skan 3D, można zmodyfikowany kształt przenieść do środowiska CAD (inżynieria odwrotna), a w przypadku posiadania pierwotnego modelu CAD od razu na nim można nanosić poprawki.
Skanowanie 3D przydaje się również, gdy chcemy stworzyć detal, który ma pasować do już istniejącej konstrukcji. Posiadając skan 3D obszaru, w którym ma być umieszczony przyszły produkt, możemy odtworzyć w 3D ten obszar trójwymiarowo albo wykorzystując wynik skanowania 3D, zbudować na nim model 3D.
Aby urzeczywistnić taki model jak prototyp, najlepiej go wydrukować na drukarce 3D. Druk 3D daje nam wiele możliwości. W ciągu kilku/kilkunastu godzin możemy wydrukować pierwszą wersję prototypu. Druk 3D daje nam także możliwość drukowania od razu złożonych mechanizmów, co jest bardzo przydatne w badaniu ich kinematyki.
Taki druk umożliwia stosowanie różnych materiałów, co ma wpływ na fizyczne właściwości obiektu. Możemy drukować przy zastosowaniu zarówno materiałów bardzo twardych, jak i elastycznych, czy też odpornych na promienie UV, a szeroka gama barw pozwala wykonać idealnie odwzorowany prototyp. Prototyp 3D otwiera możliwości, jeśli chodzi o rozpoczęcie produkcji seryjnej, bez strat materiału i błędów. Zapewnia pełną powtarzalność wyrobu, co jest priorytetem w produkcji masowej.
Szybkie prototypowanie (ang. rapid prototyping) jest zbiorem technik mających na celu wytworzenie rzeczywistego detalu, który będzie jedną z pierwszych wersji finalnego produktu. Taki obiekt nazywamy prototypem. Szybkie prototypowanie ma na celu sprawdzenie, czy zaprojektowany wirtualnie obiekt, po jego odtworzeniu, będzie funkcjonalny i czy praktycznie spełni swoje zastosowanie. Jedną z technik jest wizualizacja prototypu. Pozwala ona zrozumieć, jak będzie wyglądać finalny produkt, umożliwia naniesienie zmian, zapewnia szczegółowy ogląd projektu z każdej strony i pod każdym kątem. Z kolei wytworzenie pierwszych wersji detali (głównie poprzez wykorzystanie druku 3D) pozwala zrewidować projekt oraz zaoszczędzić sporo pieniędzy np. dzięki eliminacji błędu seryjnego dotyczącego jednego z detali. Etapami, z których składa się szybkie prototypowanie są między innymi: koncepcja, stworzenie projektu oraz jego wytworzenie np. przez druk 3D, analiza prototypu i naniesienie poprawek w projekcie. Wymienione techniki szybkiego prototypowania powtarza się, aż do uzyskania zadowalających rezultatów. Korzystanie z takiej metody szybkiego prototypowania, jaką jest druk 3D, to jedna z najkorzystniejszych technik tworzenia fizycznych obiektów na podstawie danych cyfrowych.
Wypełniając powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj.
©2024 Innovar3D. All rights reserved.
Innovar 3D (siedziba główna)
ul. Łęgska 41
87-800 Włocławek
INNOVAR 3D - Łódź
ul. Listpadowa 113b/2
92-117 Łódź
INNOVAR 3D - Warszawa
ul. Opinogórska 3/39
04-039 Warszawa
tel. +48 799 01 77 77
email: biuro@innovar.pl
NIP: 8883038240