Wypełniając powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj.
©2023 Innovar3D. All rights reserved.
Innovar 3D (siedziba główna)
ul. Łęgska 41
87-800 Włocławek
INNOVAR 3D - Łódź
ul. Listpadowa 113b/2
92-117 Łódź
INNOVAR 3D - Warszawa
ul. Opinogórska 3/39
04-039 Warszawa
tel. +48 799 01 77 77
email: biuro@innovar.pl
NIP: 8883038240
+48 799 01 77 77
biuro@innovar.pl
9:00 - 16:00
Skanowanie 3D to proces, w którym wykorzystując skaner 3D uzyskujemy reprezentację naszego rzeczywistego obiektu jako model cyfrowy. W przypadku skanowania 3D budynków wykorzystuje się najczęściej laserowy skaner 3D, a natychmiastowym wynikiem jest chmura punktów. Taki wynik 3D może być wykorzystany do wszelkiego rodzaju animacji, wirtualnych spacerów czy kontroli jakości. Chmura punktów pochodzących ze skanowania 3D budynków to baza do stworzenia modelu BIM (ang. Building Information Modeling). Taki model, oprócz geometrii zapisanej jako CAD, posiada rozbudowaną bazę informacji o elementach składowych o projekcie.
W prezentowanym przypadku inwestor nie posiadał dokładnej i odzwierciedlającej dokumentacji 3D budynków. Taka dokumentacja jest niezbędna do modernizacji i bezkolizyjnej rozbudowy istniejących instalacji. Wykorzystując laserowy skaner 3D jesteśmy w stanie w szybki i efektywny sposób zmierzyć całe budynki wraz ze znajdującymi się w nich instalacjami.
Po rozpoznaniu wymagań jakie są stawiane przed usługą skanowania 3D i ustaleniu wytycznych na miejscu pojawia się operator (przy większych realizacjach kilku) wraz ze skanerami 3D. Dla efektywnego przeprowadzania pomiarów, jedna osoba może obsługiwać do kliku skanerów 3D jednocześnie – co też często jest czynione. Pojedynczy pomiar trwa od 2 do 5 minut (w zależności co chcemy zobaczyć na chmurze punktów ustawiamy gęstość skanowania, co wpływa na czas skanu). W zależności od wielkości skanowanego budynku, ilości kondygnacji, instalacji jaka jest na miejscu, aby uzyskać pełen widok potrzeba wykonać od kilkunastu do kilkuset pomiarów.
Po zakończonych pomiarach u klienta, następuje proces opracowania wyników z laserowego skanowania 3D budynków. Pierwszym etapem jest uzyskanie połączenia skanów 3D ze wszystkich stanowisk w jedną grupę. Następnie, w zależności od zamówienia, przygotowujemy chmurę punktów, model CAD albo jego rozbudowaną wersję – model BIM. W tej konkretnej realizacji, dla inwestora konieczne było poznanie jaką dokładnie przestrzeń zajmuje obecna instalacja w celu bezkolizyjnego zaprojektowania dodatkowej aparatury.
Każdy projekt wyceniamy indywidulanie. Skanowanie 3D budynków składa się z bardzo wielu zmiennych i wytycznych. Najczęściej do wyceny potrzebujemy informacji takich jak: wielkość budowli, ilość kondygnacji, ilość pomieszczeń, lokalizacja oraz późniejszy cel wykorzystania takich wyników. Przydatne również są zdjęcia i dokumentacja 2D (jeśli jest dostępna). W celu uzyskania informacji jaki jest koszt usługi skanowania 3D budynku zapraszamy do kontaktu.