+48 799 01 77 77
biuro@innovar.pl
9:00 - 16:00
Tak jak widać, fotogrametria to sposób na uzyskanie modelu 3D ze zdjęć, jednak jest to też technika, wymagająca odpowiedniego sprzętu, oprogramowania oraz doświadczenia. Ma ona swoje zalety i wady na tle innych rozwiązań skanujących. Przykłady AR i VR
Przykładem, gdzie wykorzystano metodę skanowania 3D i fotogrametrii jest skanowanie 3D samochodu oraz branża NFT czy e-commerce
Zapraszamy do kontaktu, jeśli są Państwo zainteresowani usługą skanowania 3D skanerem 3D lub/i interesuje Państwa skanowanie 3D ze zdjęć!
Jeśli interesują nas wyniki czysto wizualizacyjne lub takie, gdzie finalny wymiar obiektu nie ma istotnego znaczenia, to stosując technikę fotogrametrii i wspierając główny aparat dronem (który zrobi zdjęcia w trudno dostępnych miejscach) możemy uzyskać bardzo sprawnie model 3D np. budynku czy wysokiego pomnika czy żwirowni. Taki obiekt 3d ze zdjęć służy więc wizualizacji przestrzeni i badaniu szczegółowych parametrów, takich jak odległość, wysokość czy szerokość. Może stanowić podstawę dotworzenia trójwymiarowych map danego obszaru, na przykład do celów architektonicznych.
Modele 3D charakteryzuje się przede wszystkim świetną teksturą – niekiedy lepszą niż ta, którą da się uzyskać bezpośrednio ze skanera 3D. Takie wyniki sprawdzają się w celach wizualizacyjnych oraz prezentacyjnych. Jednak należy pamiętać, że dokładność pomiarów jest zależna od zastosowanego sprzętu oraz dobranej skali. Wynik z fotogrametrii nie będzie miał nigdy metrologicznej dokładności, którą mamy z kolei przy zastosowaniu skanerów 3D. Robiąc pomiar, szczególnie większych rzeczy, może powstać siatka trójkątów o słabej jakości (np. czarne elementy albo błyszczące powierzchnie). Na szczęście metody skanowania za pomocą skanera 3D oraz ze zdjęć, można ze sobą łączyć, pozyskując geometrię z profesjonalnych skanerów 3D oraz nakładając teksturęuzyskaną na podstawie wyniku z fotogrametrii. Oferujemy skanowanie fotografii — przekształcamy rzeczywisty obiekt w wysokiej jakości cyfrowy plik. Zapraszamy Państwa do sprawdzenia praktycznych korzyści wynikających z zastosowania tej technologii.
Im więcej zdjęć, tym lepiej, jednak niesie to za sobą potrzebę posiadania bardzo wydajnego komputera, który będzie w stanie wczytać odpowiednią ilość danych (przykładowo o pojemności RAM-u 64 – 128 GB) oraz efektywnych podzespołach, które sprawią, że przeliczenia nastąpią szybko – chociaż potrwa to wiele godzin, a nawet dni.Kolejną sprawą jest odpowiednie oprogramowanie. Istnieje kilka specjalistycznych programów, jednak ich wersje demo mają ograniczenia, a licencje nie są tanie. Są również modele abonamentu, które zezwalają na opłatę tylko za zaczytane zdjęcia, co przy ich dużej liczbie, wygeneruje także istotny koszt. Pomiary fotogrametryczne zatem to zadanie dla profesjonalistów. Oferujemy specjalistyczne tworzenie modeli 3d ze zdjęć dla klientów powiązanych z różnymi dziedzinami — np. medycyną, geodezją, z branżą reklamową i innymi.
W uproszczeniu fotogrametria polega na zrobieniu zdjęć obiektowi, a potem w odpowiednim w dedykowanym oprogramowaniu „zamienieniu” ich w model 3D. Przy realizacjach hobbystycznych lub przy wchodzeniu w świat skanowania 3D do wykonania zdjęć wystarczy smartfon. Jednak tak samo jak przy skanowaniu 3D skanerami, im bardziej profesjonalny sprzęt (odpowiednio dobrany i użyty), tym lepsze i bardziej precyzyjne wyniki. Jeżeli chcemy uzyskać wysokiej jakości model 3D ze zdjęć, stosując fotogrametrię, należy dobrać odpowiedni aparat wraz z obiektywem, który będzie generował jak najmniejsze zniekształcenia kształtu na zdjęciach. Sam aparat musi się charakteryzować odpowiednią matrycą, by wykonać optymalny skan ze zdjęcia. Przy robieniu zdjęć trzeba zadbać o odpowiednie warunki oświetlenia oraz poprawne ustawienia aparatu (głębia ostrości, ISO itd.) Przy skomplikowanych kształtach obiektu, niezależnie czy mówimy o meblach, czy na przykład o obuwiu, należy wykonać setki, a nawet tysiące zdjęć, by skanowanie fotografii przyniosło wysokiej jakości wizualizację z zachowaniem wszelkich detali.
Wynik skanowania 3D można pozyskać nie tylko przy użyciu skanera 3D, ale stosując technikę zwaną fotogrametrią. Cały proces wydaje się prosty, jednak jest kilka kroków, na które trzeba zwrócić dużo uwagi.
Wypełniając powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj.
©2023 Innovar3D. All rights reserved.
Innovar 3D (siedziba główna)
ul. Łęgska 41
87-800 Włocławek
INNOVAR 3D - Łódź
ul. Listpadowa 113b/2
92-117 Łódź
INNOVAR 3D - Warszawa
ul. Opinogórska 3/39
04-039 Warszawa
tel. +48 799 01 77 77
email: biuro@innovar.pl
NIP: 8883038240