Chcę otrzymać wycenę usługi

 youtube innovar linkedin facebook innovar mail biuro innovar 

Wypełniając  powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj. 

 

 

©2024 Innovar3D. All rights reserved.

 

wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
cena skan 3D

logo innovar 3d skanowania 3d

innovar 3d

przejście na youtube innovar kanał Wejdz na linkedIN INNOVAR wejdź na stronę facebook innovar napisz wiadomość email do innovar skanowanie 3D Przejście do Instagram skanowanie 3D innovar

  telefon +48 799 01 77 77                     kontakt innovar biuro@innovar.pl                     godziny otwarcia 9:00 - 16:00

20 lipca 2022
Tuning samochodu skanowanie 3D

 

 

 

Skanowanie 3D i inżynieria odwrotna w motoryzacji

 

Skanowanie 3D daje nam możliwość, przeniesienia obiektu rzeczywistego do środowiska cyfrowego. Posiadając wirtualny model 3D mamy możliwość pracy nad detalem w szerokim spektrum możliwości.

Bezpośrednim wynikiem skanowania 3D jest siatka trójkątów, która jeśli zależy nam na kolorze zapisywana jest w formacie .stl lub .obj. Posiadając skan 3D możemy:

-wykonać wydruk 3D,

-przeprowadzić proces inżynierii odwrotnej (stworzyć model CAD),

-dokonać analizy (np. pomiar powierzchni, pomiar objętości)

skan 3d kratki halogenu

Skanowanie 3D tuning samochodu na przykładzie kratki halogenu.

 

Zgłosił się do nas klient, który potrzebował stworzyć odbicie lustrzane posiadanej przez niego klatki obudowy halogenu oraz oprawy halogenu montowanej w zderzaku samochodu. Zakup takich części do posiadanego przez klienta samochodu nie był możliwy. Zostały zaproponowane dwie opcje: skanowanie 3D i wydruk 3D oraz skanowanie 3D, inżynieria odwrotna detalu i druk 3D.

Skanowanie 3D w tuningu samochodu

Inżynieria odwrotna w tuningu samochodowym.

 

Klient zdecydował się na drugą, kosztowniejszą opcję ponieważ:

- dostajemy model, który możemy swobodnie i w łatwy sposób edytować. W tym przypadku chodziło głównie o zaczepy, które jako że były drukowane mogły nie wytrzymać. Posiadając model CAD można łatwo go zmodyfikować pod wybraną technologię wydruku 3D.

- detal sam w sobie posiada dużo charakterystycznych szczegółów, które skan 3D mógłby delikatnie wygładzić.

- w przypadku, gdyby druk 3D wygenerował zbyt duży skurcz, poprawki go uwzględniające łatwiej nanieść na model CAD niż na siatkę trójkątów.

 

Model CAD w motoryzacji

Po zeskanowaniu 3D został przeprowadzony proces inżynierii odwrotnej pomimo, że kształt był stosunkowo skomplikowany udało się go odtworzyć 1:1. Po stworzeniu modelu 3D – zostało wykonane lustrzane odbicie (również możliwe do zastosowania na samym skanie 3D).

Druk 3D w tuningu samochodu.

 

Drukowanie 3D w tuningu samochodów

Posiadając już gotowy model 3D możemy przystąpić do druku 3D. W tym przypadku najpierw został wydrukowany prototyp (wydruk o słabszej wizualnej jakości) w celu sprawdzenia, czy wszystko pasuje. Po pierwszych przymiarkach okazało się, że wszystko było bardzo dobrze spasowane, przez co można było drukować na ostatecznych parametrach.

 

skanowanie 3D i druk 3D w motoryzacji

W powyższym przypadku został zeskanowany istniejący detal. Skanowanie 3D i inżynierię odwrotną w tuningu samochodu można wykorzystać robiąc skany 3D samochodu czy też jego poszczególnych elementów. Na podstawie takich pomiarów 3D można zrobić nowe, unikalne elementy, które będą przylegać idealnie do karoserii samochodu. Więcej przykładów:

Skanowanie 3D zderzaków

Skanowanie 3D Porsche 911

Skanowanie 3D motocykli

Skanowanie 3D zawieszenia samochodu 

Skanowanie 3D komory silnika

Skanowanie 3D samolotu

Skanowanie 3D kamperów 

 

 

Tuning samochodu z wykorzystaniem usługi skanowania 3D, inżynierii odwrotnej oraz druku 3D – na przykładzie kratki halogenu.