Wypełniając powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj.
©2023 Innovar3D. All rights reserved.
Innovar 3D (siedziba główna)
ul. Łęgska 41
87-800 Włocławek
INNOVAR 3D - Łódź
ul. Listpadowa 113b/2
92-117 Łódź
INNOVAR 3D - Warszawa
ul. Opinogórska 3/39
04-039 Warszawa
tel. +48 799 01 77 77
email: biuro@innovar.pl
NIP: 8883038240
+48 799 01 77 77
biuro@innovar.pl
9:00 - 16:00
Skanowanie 3D daje nam możliwość, przeniesienia obiektu rzeczywistego do środowiska cyfrowego. Posiadając wirtualny model 3D mamy możliwość pracy nad detalem w szerokim spektrum możliwości.
Bezpośrednim wynikiem skanowania 3D jest siatka trójkątów, która jeśli zależy nam na kolorze zapisywana jest w formacie .stl lub .obj. Posiadając skan 3D możemy:
-wykonać wydruk 3D,
-przeprowadzić proces inżynierii odwrotnej (stworzyć model CAD),
-dokonać analizy (np. pomiar powierzchni, pomiar objętości)
Zgłosił się do nas klient, który potrzebował stworzyć odbicie lustrzane posiadanej przez niego klatki obudowy halogenu oraz oprawy halogenu montowanej w zderzaku samochodu. Zakup takich części do posiadanego przez klienta samochodu nie był możliwy. Zostały zaproponowane dwie opcje: skanowanie 3D i wydruk 3D oraz skanowanie 3D, inżynieria odwrotna detalu i druk 3D.
Klient zdecydował się na drugą, kosztowniejszą opcję ponieważ:
- dostajemy model, który możemy swobodnie i w łatwy sposób edytować. W tym przypadku chodziło głównie o zaczepy, które jako że były drukowane mogły nie wytrzymać. Posiadając model CAD można łatwo go zmodyfikować pod wybraną technologię wydruku 3D.
- detal sam w sobie posiada dużo charakterystycznych szczegółów, które skan 3D mógłby delikatnie wygładzić.
- w przypadku, gdyby druk 3D wygenerował zbyt duży skurcz, poprawki go uwzględniające łatwiej nanieść na model CAD niż na siatkę trójkątów.
Po zeskanowaniu 3D został przeprowadzony proces inżynierii odwrotnej pomimo, że kształt był stosunkowo skomplikowany udało się go odtworzyć 1:1. Po stworzeniu modelu 3D – zostało wykonane lustrzane odbicie (również możliwe do zastosowania na samym skanie 3D).
Posiadając już gotowy model 3D możemy przystąpić do druku 3D. W tym przypadku najpierw został wydrukowany prototyp (wydruk o słabszej wizualnej jakości) w celu sprawdzenia, czy wszystko pasuje. Po pierwszych przymiarkach okazało się, że wszystko było bardzo dobrze spasowane, przez co można było drukować na ostatecznych parametrach.
W powyższym przypadku został zeskanowany istniejący detal. Skanowanie 3D i inżynierię odwrotną w tuningu samochodu można wykorzystać robiąc skany 3D samochodu czy też jego poszczególnych elementów. Na podstawie takich pomiarów 3D można zrobić nowe, unikalne elementy, które będą przylegać idealnie do karoserii samochodu. Więcej przykładów:
Skanowanie 3D zawieszenia samochodu