youtube innovar linkedin facebook innovar mail biuro innovar 

Wypełniając  powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj. 

 

 

©2024 Innovar3D. All rights reserved.

 

wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
cena skan 3D

logo innovar 3d skanowania 3d

innovar 3d

przejście na youtube innovar kanał Wejdz na linkedIN INNOVAR wejdź na stronę facebook innovar napisz wiadomość email do innovar skanowanie 3D Przejście do Instagram skanowanie 3D innovar

  telefon +48 799 01 77 77                     kontakt innovar biuro@innovar.pl                     godziny otwarcia 9:00 - 16:00

skanowanie 3D samochodu
17 maja 2022

Skanowanie 3D
i inżynieria odwrotna elementów kokpitu koparki

Skanowanie 3D i inżynieria odwrotna elementów kokpitu koparki


skanowanie 3d elementów koparkiskan 3d podsufitki


Skanowanie 3D to proces, w którym wykorzystywany jest skaner 3D w celu stworzenia wirtualnej geometrii rzeczywistego detalu. Skan 3D to najczęściej siatka trójkątów (lub chmura punktów), która  cechuje się wysoką dokładnością oraz rozdzielczością odwzorowania skanowanej powierzchni detalu. Dodatkowo wynik skanowania 3D może zawierać informacje o kolorze skanowanego detalu. Poniżej prezentujemy skanowanie 3D elementów kokpitu koparki oraz przedstawiamy jak na podstawie takich skanów 3D można stworzyć model 3D CAD (proces inżynierii odwrotnej koparki).

elementy koparki do skanu 3Dsiatka trójkątów elementów koparki
 

Skanowanie 3D koparki – dlaczego taka metoda?

 

Zwrócił się do nas klient, który musiał przebudować koparkę i jedną z modyfikacji było poszerzenie całej kabiny operatora. Klientowi zależało, aby wygląd wnętrza koparki został utrzymany w tej samej koncepcji co pierwowzór. Z racji, że kształty elementów kokpitu koparki są dość nieregularne, zostało wytypowane rozwiązanie, które polega na zeskanowaniu istniejących detali, aby na podstawie skanów 3D zrobić model CAD, tak zęby projektanci klienta mogli przebudować (poszerzyć) elementy i wytworzyć je ponowne.

skan 3d elementu koparkiskanowanie 3d elementów kokpitu

  Inżynieria odwrotna koparki – stworzenie modeli CAD na podstawie skanów 3D.     

 

Wynik skanowania 3D – siatka trójkątów, mimo że bardzo precyzyjnie odzwierciedla zeskanowany detal to jest wynikiem dosyć trudnym do modyfikacji. Ciężko jest go też bezpośrednio wykorzystać do wykonania detalu np. przez frezowanie. Siatka trójkątów często składa się z milionów trójkątów, co sprawia że pliki zajmują dużo miejsca (500MB – 5GB) i są trudno „przyswajalne” przez inne oprogramowania CADowskie. Odpowiednim rozwiązaniem jest wykonanie usługi inżynierii odwrotnej. tj. stworzenie modelu CAD bazując na skanie 3D. 

model CAD elementów koparki     podsufitka inżynieria odwrotna

 

Wykorzystując specjalistyczne funkcje oprogramowania do inżynierii odwrotnej odtwarzana jest każda powierzchnia detalu, aż uzyskamy zamkniętą bryłę. Cały czas kontrolujemy jakość dopasowania zaprojektowanej powierzchni do skanu 3D. Takie podejście sprawia, że powstały model jest plikiem parametrycznym, łatwo edytowalnym, odwzorowanym z bardzo dużą precyzją w stosunku do skanu 3D. W niektórych przypadkach, można zastosować odtwarzanie detali za pomocą powierzchni NURBS. O różnicach między modelami CAD parametrycznymi, a modelami powstałymi przez powierzchnie NURBS pisaliśmy tutaj.

model CAD koparkiskanowanie 3d kokpitu

Co zyskujemy korzystając z takiej technologii? Na przykładzie skanowania 3D elementów koparki i inżynierii odwrotnej.

 

skan 3d kokpituscan 3d do model CAD

Zastosowanie skanowania 3D CAD pozwala nam na przeniesienie prawie każdego elementu rzeczywistego do środowiska wirtualnego. Mamy możliwość stworzenia dokumentacji i ponownego wytworzenia detalu. Przez zlecenie usługi skanowania 3D oraz inżynierii odwrotnej, zyskujemy dodatkowy czas. Redukujemy również koszty związane z powstaniem prototypu. Biorąc usługę inżynierii odwrotnej otrzymasz model CAD, który można w łatwy sposób modyfikować pod swoje potrzeby. Jeśli chcą Państwo przeanalizować, czy skanowanie 3D jest dla Państwa, zapraszamy do kontaktu. Również zachęcamy do zapoznania się z innymi zastosowaniami takich usług oraz z naszą bazą wiedzy.

inżynieria odwrotka kokpituskanowanie 3d kokpitu

więcej:

Skanowanie 3D samolotu

Skanowanie 3D Porsche 911

Skanowanie 3D elementów z blachy

Skanowanie 3D zawieszenia samochodu

Skanowanie 3D odlewów 

Skanowanie 3D małych detali

Skanowanie 3D krzywki