Chcę otrzymać wycenę usługi

 youtube innovar linkedin facebook innovar mail biuro innovar 

Wypełniając  powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj. 

 

 

©2023 Innovar3D. All rights reserved.

 

wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
cena skan 3D

logo innovar 3d skanowania 3d

innovar 3d

przejście na youtube innovar kanał Wejdz na linkedIN INNOVAR wejdź na stronę facebook innovar napisz wiadomość email do innovar skanowanie 3D Przejście do Instagram skanowanie 3D innovar

  telefon +48 799 01 77 77                     kontakt innovar biuro@innovar.pl                     godziny otwarcia 9:00 - 16:00

09 marca 2022
Skanowanie 3D komory hydrotechnicznej

Jednym z możliwych zastosowań skanowania 3D jest możliwość stworzenia rysunków 2D.

 

Mesh do dokumentacji 2D

Zanim przejdziemy do głównego tematu to na początek kilka podstaw. Skaner 3D umożliwia nam stworzenie wirtualnej geometrii skanowanego detalu. Geometria ta, na początku jest reprezentowana jako siatka trójkątów lub chmura punktów. Charakteryzuje się ona wysoką dokładnością  (0.05 mm) jak i rozdzielczością (100 punktów na mm2). Wynik skanowania 3D możemy uzyskać wykorzystując skaner 3D optyczny lub laserowy. W zależności od stawianych wymagań i możliwości zeskanowania danego obiektu skanerów 3D używa się zamiennie, często oba rodzaje są odpowiednie lub też łączy się obie technologie.  

Pomiary 3D na siatce trójkątów.

 

skanowanie 3D do 2D

Posiadając wirtualny model w postaci siatki trójkątów (mesh) możemy już na takim obiekcie dokonać pomiarów – takich jak pomiar od punktu do punktu, objętość, powierzchnia czy też wykonać przekrój przez obiekt. Na podstawie takiego przekroju można już wykonać rysunek 2D. Takie podejście do pomiarów na wynikach skanowania 3D ma najczęściej zastosowanie przy obiektach organicznych – czyli takich, które nie mają geometrii parametrycznej np. rzeźby, rośliny, ludzie itp. Jednak należy pamiętać, że takie szybkie pomiary można stosować do każdego rodzaju obiektów np. odlewów, części mechanicznych czy np. pojazdów.

 

Rysunek 2D ze skanu 3D

Przekrój przez siatkę trójkątów.

 

Przekroje przez siatkę trójkątów

Jedną z alternatyw pomiarów 2D na wyniku skanowania 3D jest wyznaczenie płaszczyzn przechodzących przez obiekt i w ich miejscach wykonanie przekroi przez siatkę trójkątów. Otrzymujemy dzięki temu informacje o kształcie takiego przekroju. Tak powstały rysunek jest w formacie krzywych ( 3D Spajn ), ale można go przerysować na proste oraz krzywe. W obu przypadkach można taki rysunek zapisać jako .dxf czy .dwg. Takie przekroje przydają się w momencie kiedy nie potrzebujemy dokumentacji technicznej 2D, pracujemy na obiektach o swobodnych kształtach (rzeźby, ludzie, czy ręczne wykonane prototypy) oraz gdy do istniejącego detalu chcemy coś doprojektować, a nie chcemy tworzyć jego modelu 3D CAD.

z mesh 3D do 2D

Rysunek 2D na podstawie skanu 3D

 

Rysunek 2D na podstawie skanu 3D

W celu uzyskania w pełni poprawnej dokumentacji technicznej należy ją wykonać wykorzystując model 3D CAD. Stworzenie modelu 3D CAD na podstawie skanu 3D (siatki trójkątów) nazywa się inżynierią odwrotną. Dzięki temu procesowi uzyskujemy całkowicie parametryczny model 3D. Taki model  daje wiele korzyści. Na takim modelu możemy łatwo zrobić modyfikacje i poprawki, może być przekazany na produkcje w celu jego wykonania (po wcześniejszej konsultacji z technologiem – w zależności od techniki wytwarzania), wykorzystany jako model referencyjny do kontroli jakości czy właśnie stworzenia dokumentacji 2D. Dokumentacja 2D jest to pomocne narzędzie w komunikacji między działami technologiczno - produkcyjnymi – mamy możliwość oprócz wymiarów nanieść odpowiednie tolerancje, pasowania czy oznaczenia chropowatości.

Tutaj opisaliśmy skanowanie 3D blachy w celu uzyskania dokumentacji 2D 

Dokumentacja 2D - usługi 

 

W przypadku jeśli są Państwo zainteresowani pozyskaniem dokumentacji 2D posiadanych detali zapraszamy do kontaktu - dobierzemy odpowiednią metodę pozyskania geometrii 3D, a na jej podstawie stworzymy rysunki 2D spełniające stawiane im oczekiwania. 

 

Skanowanie 3D krzywki - uzyskanie modelu 3D oraz rysunku 2D

Skanowanie 3D budynku

 

 

 

Skanowanie 3D do dokumentacji 2D