logo innovar 3d skanowania 3d

innovar 3d

przejście na youtube innovar kanał Wejdz na linkedIN INNOVAR wejdź na stronę facebook innovar napisz wiadomość email do innovar skanowanie 3D Przejście do Instagram skanowanie 3D innovar

  telefon +48 799 01 77 77                     kontakt innovar biuro@innovar.pl                     godziny otwarcia 9:00 - 16:00

Narzędzie do badania odchyleń względem skanu 3D jest bardzo ważne w procesie inżynierii odwrotnej. Dzięki niemu kontrolujemy jakość swoje pracy, a w niektórych przypadkach możemy wykryć błąd na fizycznym detalu i od razu wprowadzić poprawkę na modelu CAD. W przypadku chęci skorzystania z usług skanowania 3D i inżynierii odwrotnej zapraszamy do kontaktu.

Tworząca model CAD, wykorzystujemy dużo standardowych funkcji znanych z programów do projektowania, różnica jest taka, że wymiary, kształty linii oraz krzywizny powierzchni, dobierane są ze skanu 3D. Takie podejście sprawia, że mamy znacznie więcej możliwości projektowych niż, używając standardowych metod mierzenia detali (np. pomiar suwmiarką). Jednak, większość detali, które skanujemy mają już w sobie błędy (są ok ale w tolerancji), są też błędnie wykonanie  lub są zużyte albo po modyfikacji. To wszystko sprawia, że nie zawsze jesteśmy wstanie idealnie dobrać kształt 3D względem obiektu rzeczywistego. Dlatego też oprócz dokładności skanera 3D jest dokładność projektu względem skanu 3D. Do badania jakości inżynierii odwrotnej jest kilka metoda ale najskuteczniejszą i najczytelniejszą jest wyświetlenie kolorowej mapy odchyłek, na której widzimy odchylenia względem skanu 3D. Takie mapy możemy tworzyć dla różnych przedziałów odchylenie – są projekty, mniejszych detali, gdzie akceptowalne odchylenia są na poziomi 0,1-0,2 mm ale są też projekty, gdzie odchylenia na poziomie 1-2 mm też są ok – wszystko zależy od założeń projektu, ustalanych przed realizacją z klientem.

Inżynieria odwrotna składa się ze skanowania 3D oraz stworzeniu na podstawie skanu 3D modelu CAD. Wynikiem skanowania 3D jest najczęściej siatka trójkątów. Siatka trójkątów reprezentuje z wysoką dokładnością (dokładnością skanera 3D) rzeczywisty detal. Jest to format, który pozwala na tworzenie wizualizacji zeskanowanego detalu, w dużej ilości przypadków pozwala na bezpośredni wydruku 3D, jednak ma pewne ograniczenia, a głównym jest to, że zapis nie jest parametryczny i siatki trójkątów o dużej dokładności i rozdzielczości zajmuję wiele miejsca. W motoryzacji, mechanice, budowie maszyny czy budownictwie taki bezpośredni wynik skanowania 3D jest często trudny do wykorzystania, ponieważ jest trudny do edycji. Aby plik 3D był prosty w użyciu dla inżyniera, należy stworzyć model CAD na podstawie skanu 3D czyli drugi etap inżynierii odwrotnej.

Model CAD i porównanie do skanu 3D
Odchylenia na projekcie
Model CAD i porównanie modelu do skanu
Siatka trójkątów - krzywka
Siatka trójkątów / model CAD / analiza
Skan/modelCAD/Analiza

Galeria analizy skanu 3D do modelu CAD:

Kolorowa mapa odchyłek skan 3D do modelu CAD

Weryfikacji modeli inżynierii odwrotnej (modeli CAD) względem skanów 3D.

Analiza modelu CAD do skanu 3D

Analiza modelu CAD do skanu 3D kolorowa mapa odchyłek

 youtube innovar linkedin facebook innovar mail biuro innovar 

Wypełniając  powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj. 

 

 

©2024 Innovar3D. All rights reserved.

 

wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
cena skan 3D