Wypełniając powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj.
©2024 Innovar3D. All rights reserved.
Innovar 3D (siedziba główna)
ul. Łęgska 41
87-800 Włocławek
INNOVAR 3D - Łódź
ul. Listpadowa 113b/2
92-117 Łódź
INNOVAR 3D - Warszawa
ul. Opinogórska 3/39
04-039 Warszawa
tel. +48 799 01 77 77
email: biuro@innovar.pl
NIP: 8883038240
+48 799 01 77 77 biuro@innovar.pl 9:00 - 16:00
Dostaliśmy zapytanie dot. wydruku 3D replik rzeźb dla konserwatora zabytków, który odpowiadał za prace konserwatorskie w bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Najważniejsze dla zamawiającego było aby wydruki 3D miały bardzo wysoką jakość powierzchni, miały wysokość min. 70 cm oraz była możliwość ich wykończenia polichromią. Z racji dużego doświadczenia w druku 3D rzeźb i figur – jedną z takich realizacji opisaliśmy tutaj: Kultura bez barier druk 3D dla Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Podjęliśmy się tego niełatwego zadania. O samy druku 3D napiszemy dwa akapity niżej, najpierw jednak rys historyczny dla tego zadania. Skan 3D zostały wykonane przez inną firmę współpracującą z nami.
Obraz powyżej. Oryginalne rzeźby w bazylice w Olkuszu.
Obraz powyżej. Skany 3D rzeźb.
Za prace rekonstrukcyjne w bazylice odpowiadał Pan Marcin Chmielewski, właściciel pracownik MODULUS z Krakowa. Repliki figur św. Ambrożego i św. Hieronima z siedemnastowiecznej ambony w bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu uzupełnią niekompletną dekorację rzeźbiarską powstałego w podobnym czasie ołtarza św. Antoniego Padewskiego, który poddawany jest obecnie konserwacji. Dwie oryginalne rzeźby wieńczące część środkową nastawy tego ołtarza nie zachowały się. W oparciu o archiwalne fotografie oraz analizę porównawczą innego, bardzo podobnego w formie siedemnastowiecznego ołtarza znajdującego się we wnętrzu bazyliki ustalono, że zaginione figury przedstawiały dwóch świętych - doktorów kościoła, być może św. Hieronima i św. Ambrożego. Repliki rzeźb wykończone zostaną polichromią , złoceniami i srebrzeniami, wykonanymi w technikach z epoki. Dzięki temu, swoim wyglądem nie będą odróżniały się od zachowanych w ołtarzu oryginalnych dekoracji wykonanych z polichromowanego, złoconego i srebrzonego drewna.
Obraz powyżej. Druk 3D w technologii żywicznej - 70 cm.
Obecnie najczęściej stosowanymi technologiami druku 3D są FDM/FFF oraz druk żywiczny. Ze względu na konieczność uzyskania wysokiej jakości powierzchni, zdecydowaliśmy się na wykorzystanie druku żywicznego. Choć tradycyjny druk 3D FDM pozostawia widoczne warstwy, druk żywiczny, mimo że bardziej wymagający przy dużych gabarytach, oferuje znacznie lepsze rezultaty w zakresie gładkości powierzchni i minimalizacji widoczności warstw. Docelowa wysokość replik miała wynosić co najmniej 70 cm, co wymagało podzielenia modelu na mniejsze elementy, ponieważ obecnie nie istnieją drukarki żywiczne o tak dużym obszarze roboczym. Następnym etapem będzie wykończenie druków 3D polichromią oraz umieszczenie ich na ołtarzu. O wynikach prac na pewno poinformujemy.
Obraz powyżej. Repliki 3D w technologii żywicznej - 70 cm.