Wypełniając powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj.
©2024 Innovar3D. All rights reserved.
Innovar 3D (siedziba główna)
ul. Łęgska 41
87-800 Włocławek
INNOVAR 3D - Łódź
ul. Listpadowa 113b/2
92-117 Łódź
INNOVAR 3D - Warszawa
ul. Opinogórska 3/39
04-039 Warszawa
tel. +48 799 01 77 77
email: biuro@innovar.pl
NIP: 8883038240
+48 799 01 77 77 biuro@innovar.pl 9:00 - 16:00
Skanowanie laserowe 3D generuje chmurę punktów, która reprezentuje powierzchnię skanowanego obiektu. Ta chmura punktów składa się z tysięcy lub nawet milionów punktów, z których każdy zawiera informacje o swojej pozycji przestrzennej na powierzchni obiektu oraz ewentualnie o jego kolorze. Te punkty są zbierane przez skaner laserowy poprzez pomiar odległości i kąta odbicia promienia laserowego od różnych punktów na powierzchni obiektu. Następnie te dane są przetwarzane w celu utworzenia trójwymiarowego modelu, który może być wykorzystywany w różnych dziedzinach, takich jak projektowanie, inwentaryzacja. analiza, wytwarzanie, dokumentacja i inne. Chmura punktów jest podstawą dla dalszych prac nad modelem 3D obiektu.
Proces inwentaryzacji laserowej wykorzystuje zaawansowane technologie skanowania laserowego, które pozwalają na szybkie i dokładne zbieranie danych geometrycznych. Zamiast tradycyjnych metod pomiarowych, takich jak pomiary ręczne lub z wykorzystaniem przyrządów pomiarowych, inwentaryzacja laserowa umożliwia skanowanie obszaru za pomocą skanerów laserowych, które generują dokładne dane pomiarowe.
W marcu tego roku uczestniczyliśmy we skanowania 3D kościoła we wsi Mazowsze. Celem skanowania 3D było uzyskanie chmury punktów, która to posłuży biurowi architektonicznemu w stworzeniu dokumentacji projektowej oraz remontowej dachu kościoła. Wymagania jakie stawiano tej realizacji:
- wysoka dokładność i precyzja połączenia danych
- skan z zewnątrz oraz wewnątrz- uwzględniając wszystkie pomieszczenia
- skan 3D więźby dachowej oraz wieży kościoła
- skan 3D dachów
Inwentaryzacja Kościoła odbyła się w kilku etapach. Najpierw zaczęło od nalot dronem i wykonania dokumentacji fotograficznej, które to pliki będą przydatne stworzenia modelu fotogrametrycznego zewnętrznej powierzchni kościoła.
Kolejnym krokiem było zaplanowanie pozycji skanera laserowego (scanning) oraz odpowiedni dobór ustawień. W celu skrócenia czasu skanowania, zrezygnowano ze skanowania 3D w kolorze – najważniejsza była geometria. Następnie przystąpiono do wykonania skanowania laserowego 3D. Skan 3D budowli sakralnej obejmował, skanowanie dookoła, zakrystii, naw, podest na organy, wieżę kościoła oraz najważniejszą część – więźbę dachową. Łącznie wykonano ponad 150 stanowisk pomiarowych
Pomimo faktu, że podesty w więźbie dachowej były wąskie, to udało się tak ustawić skaner w odpowiedniej ilości pozycji, tak aby objąć praktycznie cały wymagany zakres. Ostatnim etapem było skanowanie wieży kościoła na kilku poziomach. Dzięki odpowiedniej organizacji pracy udało się zrealizować wszystkie cele.
Ostatni etap odbywał się już w biurze i polegał na rejestracji pojedynczych stanowisk w jedną, spójną chmurę punktów. Tak przygotowane wyniki w formacie .57 i .lgsx zostały przekazane dla zamawiającego biura architektonicznego.
Specjalizujemy się digitalizacji 3D. Skanujemy detale o małych i dużych gabarytach oraz obiekty budowalne. Takie przykładem jest skanowanie kościoła. Uzyskane wyniki są precyzyjnym wsadem do wykonania modelu 3D. Zapraszamy do współpracy.