Wypełniając powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj.
©2024 Innovar3D. All rights reserved.
Innovar 3D (siedziba główna)
ul. Łęgska 41
87-800 Włocławek
INNOVAR 3D - Łódź
ul. Listpadowa 113b/2
92-117 Łódź
INNOVAR 3D - Warszawa
ul. Opinogórska 3/39
04-039 Warszawa
tel. +48 799 01 77 77
email: biuro@innovar.pl
NIP: 8883038240
+48 799 01 77 77 biuro@innovar.pl 9:00 - 16:00
Tuż przy granicy miasta Bobrowniki, nad Wisłą znajdują się ruiny zamku. Zamek powstawał najprawdopodobniej w połowie XIV wieku. W drugiej połowie XVII w. zamek w raz z archiwum grodzkim został spalony przez Szwedów. Obiekt był jeszcze użytkowany ale już nie odzyskał swojej świetności. Od drugiej połowy XVIII wieku budowla jest bardzo zniszczona. Jednak na początku 2024 roku, na tereny ruin zamku zawitała nowoczesna technologia. Na ich terenie odbyło się skanowanie 3D laserowe.
Pierwszym etapem przy takiej realizacji jakim jest skanowanie laserowe obiektu jest dobre zaplanowanie prac. Przed przystąpieniem do skanowania 3D dobrym zwyczajem jest zrobienie obchodu terenu, aby w bezpieczny sposób sprawdzić wszystkie miejsca obiektu i jak jest z jego dostępnością. Kiedy mamy już zbadany teren, a pogoda dopisuje można przystąpić do pomiarów 3D. Do pomiarów geometrycznych został użyty laserowy skaner 3D dalekiego zasięgu. W tym przypadku jest to Leica RTC360 - skaner 3D, który cechuje się wysoką dokładnością pomiaru i gęstością wyników oraz dostarcza jak na skanery tej technologii przyzwoite odwzorowanie kolorów. Stanowiska pomiarowe należy wyznaczać w sposób skoordynowany, tak aby wszystkie powierzchnie zamku były zeskanowane i tak, aby nie było później problemów z łączeniem do siebie skanów 3D.
Podczas tego skanowania 3D ruin zamku, aby spotęgować wrażenia wizualne, został wykonany również nalot z drona. Dokładnie zostały użyty zdjęcia z drona. Dzięki takiemu łączeniu technik, jesteśmy wykonać kompleksowy pomiar 3D. Obiekt został zeskanowany 3D, w każdym miejscu a siatka trójkątów z kolorem cechuje się fotorealistyczną teksturą.
Po pozyskaniu pomiarów 3D na obiekcie, dalsza część pracy odbywa się w biurze przy komputerze. W pierwszej kolejności należy prześledzić czy wszystkie dane są poprawne (szczególnie tyczy się to zdjęć - aby nie były poruszone). Następnie w oprogramowaniu od skanera 3D należy połączyć wszystkie stanowiska pomiarowe w jeden pakiet - tak, aby dopasowanie pojedyńczych pomiarów 3D między sobą był jak najdokładniejsze. Następnie łącząc skanu 3D wraz zdjęcia, w kolejnym programie uzyskujemy model 3D o wysokiej rozdzielczości i dokładnej teksturze.
Celem skanowania 3D obiektów zabytkowych, jest ich digitalizacja. Wyniki 3D takich pomiarów mogą być wykorzystane, jako archiwizacja zbiorów, wizualizacja takich miejsce, pomiary 3D, których nie da się wykonać tradycyjnymi metodami. Skanowanie laserowe jest techniką, która umożliwia przenieść obiekty dziedzictwa kulturowego do świata 3D. Prezentujemy również film ze skanowania 3D laserowego, gdzie prezentujemy wizualizację ruin zamku w Bobrownikach