Wypełniając powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj.
©2024 Innovar3D. All rights reserved.
Innovar 3D (siedziba główna)
ul. Łęgska 41
87-800 Włocławek
INNOVAR 3D - Łódź
ul. Listpadowa 113b/2
92-117 Łódź
INNOVAR 3D - Warszawa
ul. Opinogórska 3/39
04-039 Warszawa
tel. +48 799 01 77 77
email: biuro@innovar.pl
NIP: 8883038240
+48 799 01 77 77 biuro@innovar.pl 9:00 - 16:00
Wykorzystując technologię skanowania 3D, jesteśmy w stanie przenieść, każdy rzeczywisty detal do środowiska 3D. Skanowanie 3D daje wyniki, nazywany siatką trójkątów, która to charakteryzuje się bardzo wysoką dokładnością oraz rozdzielczością. Profesjonalnie wykonany skan 3D daje możliwości, które trudno osiągnąć używając tradycyjnych metod pomiarowych.
Zwrócił się do nas klient, który posiada tokarkę, i chcę ją przystosować do bezpiecznej pracy dla otoczenia. W tym celu należy zaprojektować obudowę. Z racji, że tokarka ma zróżnicowaną geometrię, a koncepcja obudowy jest dosyć złożona, należy mieć zwymiarowane wiele płaszczyzny i otworów, które są w różnym często skomplikowanym położeniu względem siebie. Dodaktowo, trzeba wziąć pod uwagę, że korpus maszyny CNC jest odlewem czyli, ma zastosowane m.in pochylenia odlewnicze, które trzeba uwzględnić przy projekcie. Najefektywniejszą metodą pomiaru takiego obiektu jest skanowanie 3D i opracowanie wyników CAD.
W tym konkretnym przypadku, przy obecnych posiadanych przez nas, zaawansowanych urządzeniach pomiarowych jakie są skanery 3D nie trzeba zbyt wiele przygotowywać na obiekcie. Głównie należy zadbać o dostęp do maszyny, z każdej strony. Wyniki skanowania 3D w tym przypadku to siatka trójkątów zapisana w formacie .stl. i jest to baza do drugiego etapu usługi tj. inżynierii odwrotnej
W tej realizacji, aby zoptymalizować kosztowo całą usługę, ustalono z klientem, że tokarka zostanie odwzorowana (usługa inżynierii odwrotnej) do modelu CAD, zgrubnie, bez wchodzenia w szczegółowe detale. Skan 3D umożliwia odwzorowania najmniejszych szczegółów, jednak wiąże się to z czasochłonnością i ma to wpływ na cenę. Przy inżynierii odwrotnej gabarytów, otrzymuje model CAD, który bardzo dokładnie odzwierciedla powierzchnie, na których ma być zamocowana przyszła obudowa oraz pozwala uniknąć kolizji nowo powstałej obudowy z elementami tokarki.
Jak widać, na powyższym przykładzie, wykorzystując skanowanie 3D i inżynierię wsteczną, klient w szybkim czasie dostaje model CAD, który jest referencyjny względem skanowanego obiektu. Podczas modelowania 3D, na bieżąco sprawdzamy odchylenia powstałego modelu CAD do skanu 3D w celu weryfikacji czy mieścimy się w tolerancji. Ten etap w procesie tworzenia nowego produktu, przyspiesza cały projekt oraz pozwala zmniejszyć jego finalny koszt. Jeśli są Państwo w podobnej sytuacji, zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów wykonania usługi.