Wypełniając powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj.
©2024 Innovar3D. All rights reserved.
Innovar 3D (siedziba główna)
ul. Łęgska 41
87-800 Włocławek
INNOVAR 3D - Łódź
ul. Listpadowa 113b/2
92-117 Łódź
INNOVAR 3D - Warszawa
ul. Opinogórska 3/39
04-039 Warszawa
tel. +48 799 01 77 77
email: biuro@innovar.pl
NIP: 8883038240
+48 799 01 77 77 biuro@innovar.pl 9:00 - 16:00
Skanowanie 3D to proces, w którym uzyskujemy wirtualny obiekt 3D. Najczęściej jest on w postaci chmury punktów (.e57, .lgsx itp.) lub siatki trójkątów (.stl, .obj,.ply). Do skanowania 3D można użyć różnych rodzajów skanerów 3D. Mogą to być skanery na światło strukturalne albo laserowe. Skan 3D jest bardzo precyzyjny i wiernie odzwierciedla skanowaną geometrię. Jest to baza do dalszej pracy nad projektem, na podstawie skanu 3D możemy wykonać precyzyjne pomiary, wizualizacje czy stworzyć model CAD/BIM – inżynieria odwrotna.
Zgłosiła się do nas firma, która specjalizuje się w usprawnianiu dużych zakładów produkcyjnych od projektowania indywidualnej automatyki po tworzenie specjalistycznych konstrukcji. W tym przypadku, dostali oni zlecenie na wykonanie podestu wokół transformatora, który znajduje się w jednej z Warszawskich elektrociepłowni. Do zaprojektowania tego podestu firma ta potrzebowała modelu 3D. Mogła pomiary wykonać ręcznie jednak zdecydowała się na usługę skanowania laserowego.
Najważniejszymi zaletami laserowych pomiarów 3D są:
- dokładność i szybkość wykonanych pomiarów
- możliwość zmierzenia geometrii w niedostępnych miejscach
- wyłączenie transformatora trwał tylko kilka godzin, gdzie przy metodach tradycyjnych musiało by trwać kilka dni i angażować kilka osób.
- otrzymujemy już model, od razu nadaje się do weryfikowania czy w docelowym projekcie nie nastąpi kolizja oraz jest świetną bazą do inżynierii odwrotnej.
- otrzymujemy również wirtualny spacer
Skanowanie 3D (3D scanning) transformatora odbyło się przy użyciu skanera laserowego dalekiego zasięgu. Aby pokryć całą powierzchnie obiektu, skaner był umieszczony na zwyżce oraz został użyty specjalny statyw, który umożliwia wysunięcie skanera na wysokość 5 metrów. Całość skanowania 3D zajęło mniej, niż 2 godziny, wykonano ponad 40 stanowisk i zakończyło się zeskanowaniem całego transformatora.
Skan 3D transformatora, był potrzeby do zrobienia jego dokładnego modelu 3D. Z zamawiającym zostało ustalone, że będą tylko odwzorowane jako model CAD, powierzchnie, do których będzie być może mocowany przyszły podest. Dla oceny czy nastąpi kolizja posłuży sam skan 3D transformatora – siatka trójkątów jest wczytywana przez większość programów 3DCAD i jest w tym samy układzie współrzędnych co model bryłowy. Takie podejście generuje mniejsze koszty i przyspiesza czas oddania wyników dla klienta. Już kilka dni po skanowaniu klient odebrał wyniki 3D i mógł przystąpić do projektowania 3D podestu, który to będzie umożliwią bezpieczną i w szerokim zakresie możliwość przeprowadzenia inspekcji lub też naprawy urządzenia.
Jak widać, nowoczesne technologie (takie jak scanning) sprawdzają się w każdej branży. W tym przypadku liczył się czas pozyskania wyników (czas wyłączenia transformatora) oraz ich dokładność. Takie zadanie nie jest dla nas nowością i bez problemu sprostaliśmy oczekiwaniom klienta i to wszystko w rozsądnych cenach. Jeśli są Państwo zainteresowania usługami scanningu laserowego 3D to zapraszamy do kontaktu .