Chcę otrzymać wycenę usługi

 youtube innovar linkedin facebook innovar mail biuro innovar 

Wypełniając  powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj. 

 

 

©2024 Innovar3D. All rights reserved.

 

wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
cena skan 3D

logo innovar 3d skanowania 3d

innovar 3d

przejście na youtube innovar kanał Wejdz na linkedIN INNOVAR wejdź na stronę facebook innovar napisz wiadomość email do innovar skanowanie 3D Przejście do Instagram skanowanie 3D innovar

  telefon +48 799 01 77 77                     kontakt innovar biuro@innovar.pl                     godziny otwarcia 9:00 - 16:00

22 grudnia 2023
Skanowanie 3D komory hydrotechnicznej

 

W raporcie Głównego Urzędu Statystycznego z września 2021 roku odnotowano działalność blisko tysiąca, bo aż 939, muzeów na terenie Polski. Z kolei liczbę zabytków ruchomych oszacowano na niemalże 270 tysięcy. Tak duże liczby z pewnością robią wrażenie, ale także wiążą się z innymi kwestiami, takimi jak aspekt ochrony dziedzictwa narodowego. Zbiory dzieł, kolekcje, archiwa, wystawy czasowe i stałe należy szczególnie chronić, ponieważ stanowią element tożsamości narodowej. Obecnie żyjemy w dobie cyfryzacji, która daje nowe możliwości w zakresie zabezpieczenia dóbr kultury. Wśród metod ochrony dziedzictwa narodowego pojawiła się digitalizacja, czyli transformacja obiektu materialnego lub informacji na obiekt cyfrowy. Jakie ze sobą korzyści niesie?

Digitalizacja muzealiów jako cyfrowa kolekcja

Digitalizacja to obszerne pojęcie, ponieważ na sam jej proces składa się wiele technik. To sztuka fotografii, zapisów audio, tworzenia filmów, a nade wszystko także prowadzenia obszernej dokumentacji dotyczącej wyników badań. Finalnie jej efektem jest udostępnianie zbiorów online, co pozwala każdemu chętnemu na zapoznanie się z rozmaitymi kolekcjami. Wraz z rozwojem techniki, w ramach digitalizacji danych korzysta się z coraz to lepszych rozwiązań, które gwarantować mają doskonałe zwizualizowanie każdego obiektu. W przypadku rzeźb, figur i artefaktów archeologicznych, zwykłą fotografię lub skan wypiera często skan 3D, który pozwala przekształcić obiekt analogowy w cyfrowy z zachowaniem wszelkich szczegółów.

Skan 3D - optymalne przedstawienie dzieł i twórczości

Ale jak to działa? Skanowanie 3D to proces, w którym uzyskujemy cyfrową siatkę trójkątów lub chmurę punktów zeskanowanego obiektu. W ten sposób można przenieść nie tylko kształt, ale także teksturę i kolory do środowiska wirtualnego, co daje efekt w postaci doskonale odwzorowanego obiektu. Ze skanowania 3D korzysta obecnie coraz większa liczba placówek muzealnych, a digitalizacja muzealiów to aspekt, którym objęte są państwowe programy ochrony dóbr kultury. Udostępnionym obiektem użytkownik może potem swobodnie nawigować w internecie – jest zeskanowany z każdej strony, dzięki czemu za pomocą kursora da się go przybliżać, oddalać i wykonywać pełne obroty. To wierne odwzorowanie rzeczywistego modelu, dające niemalże namacalny efekt.

Digitalizacja muzeum w 3D – wirtualny spacer po wystawach

Wiele osób może zastanawiać się, czemu właściwie służy digitalizacja zabytków? Tak innowacyjne metody jak fotogrametria i skanowanie 3D pozwalają uchwycić model z zachowaniem wszelkich szczegółów, takich jak tekstura, kolor, a na podstawie tego wykonać modele, nawet w skali 1:1. To doskonały sposób na stworzenie zaplecza naszego dziedzictwa kulturowego. Co więcej, takie zbiory mogą pozytywnie wpływać na popularyzację wiedzy i nauki, ułatwiać pracę wszelkim osobom zajmującym się kulturą, sztuką czy archeologią. Coraz częściej placówki muzealne posiadają na swojej oficjalnej stronie zakładkę służącą do wirtualnych spacerów po całym obiekcie. To propozycja dla tych, którzy pragną zaznajomić się ze zbiorami bez wychodzenia z domu.

Skanowanie 3D to jednak nie tylko zdobycz naukowa służąca internautom. Digitalizacja muzeum działa także w służbie tworzenia szczegółowej dokumentacji i archiwów dla przyszłych pokoleń, a także na wypadek zniszczenia cennych kolekcji wskutek różnych zdarzeń – pożarów, powodzi, celowych dewastacji, kradzieży, a takich przypadków nie brakuje w historii. Ważne, by wierne kopie w formie prezentacji cyfrowej stworzyły zaplecza każdej placówki. Przetrwają w ten sposób na zawsze jako pliki. Co więcej, mogą z powodzeniem posłużyć naukowcom do prowadzenia badań nad eksponatami. Można je także wykorzystać do tworzenia miniatur tych eksponatów, które traktować należy ze szczególną ostrożnością, tak by chronić je przed kontaktem bezpośrednim. W ramach programu „Kultura bez barier” skanowanie 3D wykorzystaliśmy do stworzenia miniatur rzeźb dla osób niewidomych w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Digitalizacja zabytków, czyli jak zeskanować cały obiekt?

Po co ograniczać się do skanowania poszczególnych eksponatów, skoro można zeskanować całe zabytkowe obiekty architektoniczne? W jaki sposób ta metoda może przysłużyć się muzealnictwu? Budynki należące do zespołów muzeów również podlegają inwentaryzacjom i remontom, przez co na przestrzeni czasu mogą zmieniać swój wygląd. Również należy pamiętać, że w Polsce mamy wiele zabytkowych budowli takich jak kościoły czy zamki. W formie cyfrowej pamięć o ich dawnej budowie przetrwa na wieki. Ponadto można na ich podstawie wykonać model 3D w małej skali, np. za pomocą druku 3D — takie kopie mogą stać się eksponatami na wystawach poświęconych na przykład danym obszarom i historii dziejów konkretnego regionu.

Skanowanie w 3D jako metoda ochrony dóbr kultury w Polsce dopiero raczkuje. Wraz z upływem lat zaplecza kulturowego przybywa. Celem jest ochrona wszelkich eksponatów, wystaw, kolekcji, artefaktów archeologicznych i innych muzealiów znajdujących się w Polsce.

 

 

 

Jakie funkcje pełni digitalizacja muzealiów?