Chcę otrzymać wycenę usługi

 youtube innovar linkedin facebook innovar mail biuro innovar 

Wypełniając  powyższe formularz wyrażają Państwo zgodę na naszą politykę prywatności, z którą można zapoznać się tutaj. 

 

 

©2024 Innovar3D. All rights reserved.

 

wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
cena skan 3D

logo innovar 3d skanowania 3d

innovar 3d

przejście na youtube innovar kanał Wejdz na linkedIN INNOVAR wejdź na stronę facebook innovar napisz wiadomość email do innovar skanowanie 3D Przejście do Instagram skanowanie 3D innovar

  telefon +48 799 01 77 77                     kontakt innovar biuro@innovar.pl                     godziny otwarcia 9:00 - 16:00

25 września 2024
skan 3d porsche

Inwentaryzacja laserowa i fotogrametryczna wiatraka holenderskiego w Tczewie.

Inwentaryzacja Laserowa i Fotogrametryczna Wiatrak w Tczewie

Inwentaryzacja laserowa i fotogrametryczna to zaawansowane metody pomiarowe stosowane w inżynierii i architekturze do precyzyjnego odwzorowania obiektów oraz przestrzeni. Technologia laserowa wykorzystuje skanery 3D do tworzenia dokładnych modeli cyfrowych budynków, zabytków czy terenów. Fotogrametria opiera się na analizie zdjęć wykonanych z różnych perspektyw, co umożliwia odtworzenie trójwymiarowych struktur obiektów. Połączone obie  metody są  , efektywne i pozwalają na uzyskanie szczegółowych danych pomiarowych. Inwentaryzacja tego typu znajduje zastosowanie m.in. w renowacjach, dokumentacji budowlanej oraz analizach przestrzennych.

Skan laserowy zabytków z drewna

Wiatrak w Tczewie, informacje techniczne i historyczne

Chmura punktów jako inwentaryzacja 3D

Wiatrak wzniesiony został na częściowo sztucznie usypanym wzgórzu, od strony południowej wzniesienie opada tarasowo. Budynek wolnostojący na planie foremnego ośmioboku (szerokość ok. 9,0 m, długość boku = ok. 3,70 m), pięciokondygnacyjny. Wiatrak w części dolnej murowany (dwie kondygnacje), w górnej drewniany, w konstrukcji szkieletowej (trzy kondygnacje). Bryła drewnianego korpusu w formie ściętego ostrosłupa; bryła obrotowego dachu (czapy) „łodziowa” - w kształcie zbliżonym do łodzi odwróconej kilem do góry. Dach z wydatną tylną nadbudówką, w której umieszczono mechanizm sternika. Główne wejście do wiatraka po stronie północnej. W każdej kondygnacji na osiach północ-południe oraz wschód-zachód występują otwory okienne.

- Średnica zewnętrzna okręgu, w który wpisany jest ośmiobok podstawy młyna – 9,75 m

- Wysokość części murowanej - ok. 5 m

- Wysokość budynku (od poziomu terenu do kalenicy) – ok. 11,50 m

- Powierzchnia zabudowy – 67,10 m2 (bez północnej przybudówki i łączników)

- Powierzchnia użytkowa – ok. 130 m2

- Kubatura – ok. 380 m sześc.

 

Wiatrak w Tczewie według karty ewidencyjnej datowany jest na około 1890 r. Obiekt oznaczony był na mapie z 1910 r. Według różnych źródeł datowany od początku do końca XIX w., głowica (czapa) z 5-ramiennymi śmigami powstała podczas przebudowy około 1930 r. Pierwotnie wiatrak posiadał typowe 4-ramienne śmigi. W latach 50. XX w. własność Związku Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Tczewie. W latach 70. siedziba Związku Harcerstwa Polskiego. Od początku lat 80. XX w. własność prywatna. Od stycznia 2023 r. własność Miasta Tczew

Skanowanie laserowe jako inwentaryzacja architektoniczno-konserwatorska.

Wnętrze wiatraka w Tczewie na skanie 3D

Skanowanie laserowe 3D jako metoda inwentaryzacji architektoniczno-konserwatorskiej to precyzyjny sposób dokumentacji zabytkowych obiektów, idealny do odtworzenia szczegółowych modeli architektury historycznej. Przykładem takiego zastosowania jest skanowanie holenderskiego wiatraka w Tczewie, które objęło zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne struktury budowli.

W procesie skanowania laserowego, wiatrak został zeskanowany z zewnątrz, aby uchwycić jego architektoniczną formę, w tym detale elewacji, bryły oraz układu przestrzennego. Następnie, wnętrze wiatraka zostało również poddane skanowaniu, co pozwoliło na stworzenie dokładnej, trójwymiarowej dokumentacji wszystkich elementów konstrukcyjnych, mechanizmów, jak i wnętrz technicznych.

chmura punktów przez wiatrak

Technologia skaningu laserowego i fotogrametrii jest niezwykle cenna dla konserwatorów zabytków, ponieważ zapewnia bardzo dokładne dane, niezbędne do analizowania stanu technicznego obiektu oraz planowania prac renowacyjnych. W przypadku wiatraka w Tczewie, skanowanie umożliwiło uzyskanie pełnego obrazu kondycji zabytku, co ułatwiło podejmowanie decyzji dotyczących konserwacji i przyszłych działań ochronnych.

3D scanning umożliwia również późniejszą cyfrową rekonstrukcję obiektu, co może być użyteczne zarówno w celach dokumentacyjnych, jak i edukacyjnych, a także w promocji kulturowej i turystycznej.

Film z realizacji: 

 

 

Model 3D do obejrzenia: 

 

 

Więcej zdjęć:

Inwentaryzacja Laserowa i Fotogrametryczna Wiatrak w Tczewie